Salep Keyfi


Dün akşam son iki gündür yaptığım yemekleri bitirmek için hiç yemek yapmadım. Ancak bu blogumun bugün boş kalmasını istemedim. Akşam yemekten sonra yaptığım sıcacık salepin resmini paylaşayım dedim. Soğuk kış günlerini tarçınla zenginleşen nefis aromasıyla ısıtan salepin çok faydaları varmış. Bu sitede bulduğum yazıyı buraya aktarıyorum.

Salep, ülkemizde özellikle Kahramanmaraş, Kastamonu, Isparta, Muğla ve Manisa dağlarında yetişen yabani orkidelerden yapılıyor. Çiçeklenmeye başlayan orkidelerin küçük yumrularında elde edilen salep tozu, bu lezzetli içeceğin yanı sıra dondurmanın da ana maddesi.

Salep, sadece güzel bir lezzet kaynağı değil, aynı zamanda harika bir sağlık deposu. Eski günlerden beri soğuk algınlığına, ses kısılmalarına ve çeşitli rahatsızlıklara karşı kullanılıyor. İşte salebin faydalarından bazıları:

1. Soğuktan korur, vücut direncini artırır.
2. Bağırsakları çalıştırır, hazmı kolaylaştırır.
3. Öksürük ve bronşite karşı faydalıdır.
4. Zihinsel gücü artırır.
5. Kalbi kuvvetlendirir.
6. Regli düzenler ve ağrılarını azaltır.
7. Cinsel gücü artırır.
8. Oldukça doyurucu içeriği sayesinde uzun süre tok tutar.

Doğrusu ben bilmiyordum. Daha fazla tüketmeli.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

9 enfes yorum:

Ayça dedi ki...

En sevdiğim bi şey :) Browniler de öyle :) Faydalarını ben de şimdi okuyunca öğrendim. Ne kadar da çokmuş...

ferulago dedi ki...

Salep yumrularının doğadan sökümü yasaktır. Ama buna rağmen kültürü çok daha zahmetli olduğundan kaçak söküm yapılır. Ayrıca salep diye içtiğimiz hazır saleplerde de maalesef esans verecek miktarda gerçek salep oluyori gerisi CMC denen karboksi metil selüloz. Kıvam verici, şişme özelliği olan bir madde, bilginiz olsun :)

Delfina ; dedi ki...

GeCecim ben faydası olduğunu hiç bilmiyordum yaa :) Harikasın :)

NeS dedi ki...

Tükettiğimiz diğer içecekler hakkında az çok faydalı ve zararlı özelliklerini bilirdim. sahlep hakkında hiçbir bilgimin olmadığını öğrendim. faydalarını okuyunca her ne kadar sütlü içecekleri pek sevmesemde denemeye değer diyorum. yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz sayende teşekkürler...

SMİLENA dedi ki...

afiyet olsun.bu kış daha içmedim.canım çekti

gonuldeneledokulenler dedi ki...

dünden beri boğazımda hafiften bir ağrı..
hemen gidip yapayım kendime bir fincan.şöyle sıcacık.iyi gelir dimi?

İkiz Annesi sdilek dedi ki...

Şimdi bizim çay getiren arkadaşa bana salep getirmesini rica ederken sizin sayfanızı açmak üzereydim.Ona siparişimi verdim ve sizin sayfanız açıldı.Bu kadar olur dedim.Bende bayılırım salepe.Ama maalesef benim yanımda brovni yok.
Sevgiler.

Htc dedi ki...

bir ıspartalı olarak kendimi bildim bileli çok fazla içtim salepi. çok güzel gerçekten, faydalı birşey. sunumun da çok zevkli görünüyor, afiyet olsun.

alerts dedi ki...

It seems different countries, different cultures, we really can decide things in the same understanding of the difference!
nike shoes