Ispanaklı Tavuk


Genelde tavuğu kemiksiz olarak tüketiyoruz biz. Kemikli kısımlarının lezzeti daha bir başka ama burada (slovakya) bir kez kemikli butları pişirirken içinden kanların aktığına şahit olunca bir daha alamadım korkudan. Şimdilik böyle iyiyiz.

Tavuğu farklı şekillerde yemeyi seviyorum. Bu tarif de brokolili tavuğa benziyor ama beşamel sos kullanmadım. İstenirse o da eklenebilir tabi.


Tavukları temizleyip fileto şeklinde ince parçalar haline getirip fırın kabına dizdim, arasına ıspanakları koydum (ben dondurulmuş ıspanak kullandığım için ayıca haşlamadım, taze ıspanak durumunda biraz kendi suyu ile haşlanmalı). Karabiber,tuz, kaşar peyniri, üzerine bir kat daha tavuk ve peynir hoop fırına.

Tavuklar pişip üzeri nar gibi kızarınca afiyetle yiyebilirsiniz. Ispanağa ilave mısır da koyabilirsiniz araya çok yakışacaktır.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 enfes yorum: