Soslu TavukDün akşam daha önce Çin Yemeğine yaptığım tavuklardan yaptım. Bu sefer o yazımda belirttiğim gibi farklı bir sos kullanmak istedim. O yazıda özellikle midye tavanın yanında sunulan Tarator Sosu'nun yakışacağını düşünmüştüm.

Ancak Ce o sosu değil de Tartar Sosu'nu istedi. Tartar Sos Tatarlardan gelen ve dünyada oldukça yaygın bir sos. Yabancı sitelerde araştırdık, bizim bilmediğimiz bazı otlar içeriyordu dolayısıyla onu yapmadık. Fakat bu tarifler o kadar çeşitli ki hangisi gerçek olan kestirmek zor bilmeyen için.

Ancak Ce bir tarifte mayonez, maydanoz ve sarımsak karışımı olarak yazıldığını buldu. Ben pek güvenmesem de zaten araştırma yapmadan dahi önce kafamda birşey vardı. Yine onu yapmış oldum.

Mayonezi ağır buldğum için, yoğurt çok az mayonez (1 kaşık), sarımsak ve maydanozdan böyle bir sos yaptım. Evde dereotu olsaydı biraz da ondan katacaktım. Dereotuyla daha hoş olacaktır. Tavukların üzerine servis edip yedik ve tadı harika uydu. Kesinlikle bundan sonra "ikisi bir arada" olacak bunlar.

Bir de bu tavuklar o kadar bereketli ki, bir avuç tavuktan dünya kadar yemek çıkıyor. Kalabalık misafirleriniz için tavsiye ederim. Yapılışı da çok basit. Hatırlamak isteyenler için burada yazmıştım.

Yemeğin yanına erişte yaptım (biz kesme deriz), ev kesmesi. Her sene annemle birlikte hep beraber yaparız ve paylaşırız. Bütün bir  yıl gidecek kadar çok oluyor. Diğer yandan hazır eriştelere hiç benzemiyor, çünkü yumurtası, sütü, kaymağıyla oldukça besleyici ve vitaminli bir erişte bu, tadı ise daha güzel. Yaptığımız zaman yapım aşamalarıyla anlatırım tekrar.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

6 enfes yorum:

NeS dedi ki...

oooh afiyet olsun. ya ben bu bloga girdiğiim zaman aç olmasam bile acıkıyorum :)

Ayça dedi ki...

Bu sosu ben de kullanıyorum, dereotu kesinlikle çok daha farklı bir tat katıyor. Erişteyi de çok severim. Annemin kankası var Hidayet teyzem, o yapmış, ben Ankara'ya gelmeden de koca bir kavanoz vermişti. Neredeyse bitti... Hazır almak da hiç istemiyorum. Belki bu sene kendim denerim :)

Virgo dedi ki...

afiyet olsun oh çok nefis olmalı

SMİLENA dedi ki...

ben dereotuyla yapıyorum.
çok hoş görünüyor.ellerine sağlık
kalorisi bol şeyler neden hep böyle lezzetli oluyor yaaaaw

Paşa dedi ki...

afiyet olsuuun ühüü çok açım :))) o mayonezli yoğurtlu sos hani midye tavada kullanılan sostanmı? o sosa bayılıyoruumm aha nededim midye tavamı...mmmmm

Pınar dedi ki...

Tarator Sosu'unu çok yaparız babam bunu çok iyi yapar humus yemeği tarator abugannüş gibi yemeklerde iyidir

Tarator da mayonez kullanılmaz diye biliyorum kullanılan malzemeler sarmısak,tuz,tahin,limon suyu(kimisi limon tuzu tercih eder),maydanoz

Maydanoz ve sarmırsak robotta çekilir ince kıyım olduktan sonra içine tahin ve sarımsak atılarak çekilir çok koyu bir kıvam alır ve limon suyu ile kıvam açılarak robottan geçirilmeye devam eder iş burası sizde biter tadına bakarak limon suyu ekleyecksiniz size göre uygun tadı bulana kadar devam edeceksiniz bulduktan sonra tabağa alacaksınız üzerini kırmızı pul biberle süsleyin ve hazır