Kepekli Pirinç PilavıUzun zamandır beyaz pilav yemiyoruz. Daha sağlıklı olması adına kepekli pirinç tercihimiz. Tadı diğer pirinçten biraz daha farklı, buğdaya benziyor ve bir diğer farkı da pişmesi diğeri kadar kısa sürede olmuyor. Yani pilavınız ne yaparsanız yapın lapa olması mümkün değil, diri kıtır kıtır :p

Öğle yemeklerinde mecburen sıkça yediğimiz için evde pek sık pilav yapmam, ancak bazı yemekler var ki pilavsız olmaz. O zaman yapıyorum.

Annem derdi eskiden ekmeğin içinde kepek yada diğer tahıllar olursa, o ekmek ucuz olur, daha çok fakirlerin yemek zorunda kaldığı bir seçenek olurmuş. Yani kepekli makbul değilmiş. Şimdilerde ise herşey nasıl da tersine dönmüş, kepekliler daha da pahalı. Hele bu pirinç normal pirinçten çok çok pahalı.

Ancak Dia'nın ve Migros'un kendi adıyla sürdükleri kepekli pirinçler fiyat olarak daha makul ve onlar kullandım ben. Ancak bir de sahteleri var ki şaştım. Gayet şık karton pakette, iplikle dikilmiş bir pirinç almıştım. Ancak kahverengi görünen pirinçler yıkayınca beyazladı, içinde bir kaç kara pirinç katılmış, diğerleri beyaz pirinçti. Dolayısıyla hileci bakkal hesabı karıştırılmış pirinçler daha pahalıya satılabiliyor. Aman dikkat.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

3 enfes yorum:

Ayça dedi ki...

Zeytinin, kırmızı pul biberin boyandığını duymuştum ama pirince ben de şaştım kaldım :) Ben de annemden alışkanlık, herşeyin esmerini yedirirdi bize :) Ekmeğin, pirincin, bulgurun... Bir de buğday(döğme) çok severim. Fotoğraf ne güzel olmuş, bak olamaya başladı, ortalar net, diğer kısımlar hafif flu :)

Ayşe dedi ki...

Bloga her girisimde saglikli beslenme aliskanliginizi takdir ediyor ve ozeniyorum...masaallah...

voodoo_bird dedi ki...

teyze senmi dizdin öle pirinçleri =)