Annemin Sütlü ÇorbasıBen ve kablam (küçük ablam) sütü pek sevmezdik, burnumuzu tıkayarak içerdik küçükken. Annem de bize süt içirmenin yolunu bu çorbayla bulmuş olacak ki, hiç yadırgamadan içerdik. Hatta yemekte bundan varsa diğer yemeklerden yemez kase kase ister, koca tencereyi yarışarak bitirirdik.

Geçenlerde bu çorbanın kokusu geldi burnuma. Hemen aradım annemi, yapmak için tarifini aldım. Çok kolaymış şaşırdım. Bu kadar basit olduğunu sanmıyordum.

Bulguru önce başka bir tencerede haşla dedi annem, sonra suyunu süzüp süt ile bir daha kaynat. Bu kadar. E anne yağı unu vs yok mu bunun dedim, yokmuş. Zaten süt yağlı olduğu için gerek yok dedi ve biraz da tuz at bu kadar.Bu akşam çorbayı yaptım, anneminkine benzemişti. Bu çorba tam bir köy çorbası gibi geliyor bana. Kokusu, tadı, şirin bir köy evinde, yer sofrasında oturarak tahta kaşıklarla aynı tencereden yemek yiyen kırmızı yanaklı insanların hayalini canlandırmama sebep oluyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

8 enfes yorum:

Virgo dedi ki...

hımm afiyet olsun...

The Kin'Xp dedi ki...

Nice pages!
we like your blogging style and we want to advice your blog.
If you want us to link your blog in our site,
put us in your blogroll and

1.send us your site/blog address;
2.send us a representative image of your blog (if you have one);
3.send us a detailed description of your site.

we would be honored to advice your blog on ours!
anyway, keep on with your great work!ilinkyoursite staff
"I link your site"

NesTal dedi ki...

Ben çok severim bu çorbayı ama biz pirinçle yapıyoruz. sütlacın tuzlu versiyonu yani :) bulgurlusunu yine sende duydum ilk. yapılabilir tabii. zaten senin yemek tariflerinde hep bizimkilerden başka ya hani yine öyle olmuş canım :) valla olsa da içsem şimdi akşam oldu yine acıktım. ellerine sağlık...

Paşa dedi ki...

nerde aklına geldi kısss

Papatya Prenses dedi ki...

Ben hala burnumu tıkayarak içiyorum sütü:)
Çorba gerçekten çok kolaymış,ama nefis görünüyor:)

Ayça dedi ki...

ben o kadar çok süt içmişim ki, artık kolay kolay içemiyorum :) geceleri uyanıp süt diye ağladığımı anlatır annem :D bunun aşurelik buğdaylı olanını anneannem yapardı. aynen dediğin gibi köy tadı olur. buğdaylıyı ben de arada yapıyorum :)

üç böcek bir çiçek dedi ki...

canım ellerine sağlık benim eşim çok sever ben pirinçli yapıyordum bulgurluyuda deniyeeğim sevgiler cnm

SMİLENA dedi ki...

biliyormusun annem de çok yapardı bize çocukken ama bulgur yerine pirinç koyardı.üstüne de karabiber ekerlerdi..hımm nefis.ellerine sağlık