Elmalı Kurabiye


Uzun zamandır bu sitemi güncellemiyordum, zira uzun zamandır yerleşik düzenim bozuk halde yaşıyordum. Kişisel blogumu takip edenler biliyor. Yavaş yavaş düzenim tekrar gelmeye başladığı için artık daha düzgün yemekler pişirebiliyorum ve yeniden mutfakta keyifli vakit geçirmeye başladım. 

Hamiliğimin 29. haftasının içindeyim. Öyle abartılı bir aşerme hiç yaşamadım. Yurt dışında olduğumuz için zaman zaman özlediğim yemekler ve tatlar oluyor tabi. Yukarıda resmi olan kurabiye yada ay çöreği belki bilmiyorum uzun zamandır canımın istedikleri arasındaydı. Nihayet bu sabah yaptım az önce  fırından çıkardım ve şimdi cafe latte eşliğinde yiyerek yazıyorum. Gerçekten nefis olmuş tüm özlemim geçiverdi.

Bozulmaya yüz tuttmuş elmalarım vardı, akşam onları soyup minik minik doğradım (rendelenebilir tabi ama rendelemek bana daha sıkıcı geliyor) ve biraz şeker ve tarçın ilavesiyle yumuşayana kadar ocakta pişirdim. Kurabiyeleri ne zaman yapacağımı bilemediğim için bu şekilde saklayacaktım.

Hamuru için buradaki turta hamuru tarifini kullandım. Bu ölçülerden bir tepside 21 tane kurabiye çıktı. Hamuru ceviz büyüklüğünden biraz fazla olacak şekilde ayırarark merdane ile açtım ve içine bol malzeme koyup kapadım. Elde yapıldığında hamur yeteri kadar ince olmuyor ve yerken çok kuru kalıyor. Benimkiler ince hamurlu bol malzemeli oldu ki tam istediğim buydu. Kabartma tozu sebebiyle de biraz kabarmışlar tombul tombul olmuşlar :)

Pişirmeye gelince son kurabiyeleri hazırlamak üzereyken fırını açtım ki benim işim bitene kadar ısınsın. 200 derecede 15 dakkada falan pişmişti. (Fırınım zaman ayarlı değil ben kontrol ederek bakıyorum, hafif kızardığında kapayıp biraz kendi sıcaklığında bıraktım). Çıkarıp üzerine pudra şekeri dökerek yemeğe başlıyoruz. 

Aslında çok şekerli gibi görünmesine rağmen fazla şekerli değil. Hamurun içinde 1 çorba kaşığı kadar, elmalarda da yine 1 çorba kaşığı kadar (benim altı elmam vardı ama hepsi gitmedi 4 tane yeterli olacaktır)  şeker var. Üzerine serpilen miktar da toplamda çok az olduğu için belki de bir çikolatadan daha az şeker içeriyor.

SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

2 enfes yorum:

derya dedi ki...

Canım ben çok aşermiştim hamilelik
lerimde,çokta sıkıntı çekmiştim.İn
şallah sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.Elmaya asla dayanamam elle
rine sağlık sevgiler.

sarımutfak-hande dedi ki...

bayılırım canım istedi bak şimdi:)))
ellerinize sağlık