Kabak Ezme, Kimyonlu Sebze Sote
Geçen gün bu sitemdeki tüm resimleri büyütmek adına düzenlemeye başlamıştım, farkettim ki ne zamandır yazı yazmamışım buraya. Gerçi GeCe ye de fazla yazamadım ya neyse.

Bu yemeği tatilden döndükten sonra ilk gün yaptım. Zira otelin ahçısı o kadar güzel şeyler yapıyordu ki, her yemek sonrasında ben ahçıya gidip tarif sordum desem yeridir. O da zaten yemeklerin başında belki soran olur diye bekliyor :)

Resimde açık renkli salatayı yediğimiz zaman kereviz salatasına benzettik ama içinde kereviz yok. Kabağı ve havucu anladık ama tam tarifini sordum ben yine de. Adının Kabak Ezmesi olduğunu söyledi ezilen birşey yok ama içinde hepsi rende.

Kabakları çiğ olarak (ilk defa kabağın çiğ kullanıldığı birşeye rasladığım için şaşırdım) rendeliyoruz. Havuç ve bir miktar yeşil elmayı da rendeleyip, sarımsaklı yoğurt ve mayonez karışımına buluyruz. Bir de içine ceviz parçaları ekliyoruz. Enfesti kesinlikle kereviz salatasından daha güzel.

Bir diğer aldığım tarif ise resimdeki sebze sote. Kabak havuç ve mantar sotelenmiş tadları çok yakışmış ama bizim asıl beğenmemize sebep olan bu karışımda kimyon olması. Sanıyorum tuz ve karabiber de var ama kimyon kesinlikle çok yakışmış, sebzelerde düşünemezdim kimyonu.

Tabaktaki bir diğer yemek de soya soslu tavuğum, artık acil sofraların vazgeçilemezi benim için. Soya sosu ve çeşitli baharatları karıştırıp az yağda kapalı tencerede pişiriyorum kendi suyuyla. Hafif ve leziz oluyor.
SHARE

Milan Tomic

Hi. I’m Designer of Blog Magic. I’m CEO/Founder of ThemeXpose. I’m Creative Art Director, Web Designer, UI/UX Designer, Interaction Designer, Industrial Designer, Web Developer, Business Enthusiast, StartUp Enthusiast, Speaker, Writer and Photographer. Inspired to make things looks better.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Blogger Comment
    Facebook Comment

6 enfes yorum:

♥ MAVİANNE ♥ dedi ki...

harika görünüyor valla
çok lezzetli olduğuna şüphem yok
hele de aşağıdaki krep
vay vay vay :))

pembecikolata dedi ki...

Süper tarifler!!!Çok sevdim:)

PAPATYA PRENSES dedi ki...

salatalarda elma kullanma fikrine neden bilmem alışamadım ama deniycem bir gün:)

kimyon bir çok şeye yakışıyor,bayılıyorum kokusuna ve tadına.

ellerine sağlık canım..

VOLKAN - KALDERA dedi ki...

Dönüşü muhteşem oldu diye buna denir :)
Salata ve tavuğu bu akşam deneyeceğim, beni en büyük derdimden kurtardın yine, aradaki açığı kapatman gerek :))

NeSTaL dedi ki...

Görüntü harika. Kabağı çiğ olsa bile yerim derdim hep, demek bu tarif tam bana göre. :))

SMİLENA dedi ki...

of of nasıl acıktım.şahane görünüyor.hele şu kabak...